Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek 9:00 - 20:00
ikonaikona

Periodontologia

Leczenie paradontozy

Parodontoza to choroba tkanek przyzębia, do których zalicza się: dziąsła, kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, cement korzeniowy oraz więzadła wokół zęba. Prawidłowo funkcjonujące tkanki przyzębia otaczają ząb i utrzymują go w kości. Proces ten wywołany jest przez drobnoustroje chorobotwórcze, które gromadzą się w miejscu zetknięcia zęba i dziąseł.  Na skutek zapalenia, które jest najczęstszą przyczyną parodontozy (ponad 90%) dochodzi do osłabienia tkanek oraz ich funkcji. Niestety nie zawsze możemy określić przyczyny występowania tej choroby. Najczęstszym czynnikami wywołującymi schorzenie są:

  • czynniki dziedziczne,
  • zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu,
  • długotrwały stres,
  • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej,
  • palenie tytoniu.

Pierwotną i bezpośrednią przyczyną rozwoju parodontozy jest tworząca się płytka bakteryjna, która powstała w wyniku zaniechań codziennej higieny jamy ustnej. W przypadku dalszego  nieprawidłowego i nieregularnego czyszczenia zębów można doprowadzić do tworzenia się na powierzchni zęba kamienia nazębnego. Stanowi on idealną powierzchnię do dalszego gromadzenia się bakterii. Kamień nazębny uszkadza i kaleczy dziąsła. Objawia się poprzez:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • krwawieniem dziąseł.

Zniszczenie przyczepu łącznotkankowego jest początkiem proces rozchwiania się zębów w zębodole, czego skutkiem jest samoistne wypadanie pojedynczych lub kilku zębów.

Przewlekłe, nieleczone zapalenia, zarówno dziąseł jak i niewidocznych struktur przyzębia (kości, więzadeł wokół zębów) prowadzą do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich utraty.

Jak leczyć parodontozę?

Podstawą leczenia parodontozy jest wczesna diagnoza i jak najszybsze podjęcie środków zaradczych. W początkowym stadium choroby profesjonalne leczenie może w znacznym stopniu spowolnić jej postęp, a nawet zahamować dalszy rozwój. Regularne wizyty u lekarza, profesjonalne oczyszczanie zębów, staranna higiena jamy ustnej oraz zdrowy tryb życia to niezbędne elementy skutecznej terapii.

W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się wieloetapowe techniki leczenia. Pierwszy etap to usunięcie przyczyn schorzenia, a więc eliminacja stanu zapalnego. Polega ona na oczyszczeniu powierzchni zębów z toksyn bakteryjnych za pomocą specjalnych aparatów ultradźwiękowych, piezoelektrycznych czy ciśnieniowych. Następnie metodą poddziąsłową aplikuje się pacjentowi leki o przedłużonym okresie uwalniania (nawet do 6-miesięcy). Stosuje się również stymulację laserową, aby pobudzić do działania naturalne mechanizmy obronne organizmu. Terapię uzupełniają leki i preparaty do stosowania w domu.

Aby odbudować ubytki spowodowane parodontozą (utraconą kość, więzadło), wzmocnić rozchwiane zęby, poprawić komfort jedzenia i estetykę twarzy, należy po wyeliminowaniu zapalenia przeprowadzić regeneracyjne leczenie chirurgiczne.

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności